BIODRO – uszkodzenie obrąbka stawowego

Obrąbek stawowy jest wewnątrzstawową strukturą chrząstki włóknistej stanowiącą bezpośrednie przedłużenie panewki stawu biodrowego.

Przyczyny

Do uszkodzenia może dojść wskutek jednego silnego urazu albo wielu mikrourazów, o które łatwo podczas uprawiania sportu. Drugą przyczyną uszkodzeń obrąbka są kostne zaburzenia anatomiczne. W szczególności chodzi tu o konflikt udowo-panewkowy, wskutek którego następuje nadmierna kompresja obrąbka.

Objawy

Głównym objawem u większości pacjentów jest ból w pachwinie, który może nasilać się po dłuższym staniu, chodzeniu, siedzeniu. Rzadko ból z okolicy biodra może być przeniesiony do pośladka. Ból może mieć charakter tępy, rozlany, jak również mogą zdarzać się incydenty ostre z chwilowym blokowaniem ruchu w stawie. Czasem mogą ponadto pojawiać się objawy ‘klikania” i przeskakiwania.

Leczenie/Rehabilitacja

Leczenie uszkodzenia obrąbka można zacząć od programu zachowawczego, jeśli dolegliwości są wcześniej zdiagnozowane, a objawy zmniejszają się przy prowokacji przez manualne centrowanie głowy kości udowej w panewce.
Jeśli dolegliwości nie reagują na leczenie zachowawcze, należy wykonać zabieg chirurgiczny.
Naprawa uszkodzenia polega na jego zeszyciu, częściowym usunięciu w przypadku jego wkleszczania. W bardzo rzadkich przypadkach można pomyśleć o jego rekonstrukcji z użyciem tkanki ścięgnistej. Obrąbek w zależności od rodzaju uszkodzenia leczymy artroskopowo lub mini – inwazyjna metodą otwartą.

Zakres usług

Umowy z NFZ w 2018 r.: Rehabilitacja, Rehabilitacja domowaOrtopedia, Neurologia, Chirurgia ogólna.

Pacjenci naszych poradni specjalistycznych mogą bezpłatnie korzystać z badań: EMG, RTG, USG.

REHABILITACJA

Kinezyterapia, Fizykoterapia, Masaż ...

PORADNIE SPECJALISTYCZNE

Ortopedyczna, Neurologiczna, Rehabilitacyjna, Chirurgii ogólnej ...

DIAGNOSTYKA

RTG, USG, EMG ...

UWAGA!

Prowadzimy indywidualne zajęcia korekcyjne dla dzieci i młodzieży. Leczymy skoliozy i wady postawy.

UWAGA!

Wolne miejsca w poradni chirurgii ogólnej. Natychmiastowa realizacja skierowań w ramach NFZ!

SUPER OFERTA!

25% upustu na zabiegi fizykalne!