KOLANO – uszkodzenie łąkotki

kolano

Łąkotki to dwie półksiężycowate, włókniste struktury, stanowiące kluczowy element stawu kolanowego. Absorbują wstrząsy, równomiernie rozkładają obciążenia, zapewniają stabilizację i odżywianie chrząstki stawowej przez rozprowadzanie płynu stawowego. Łąkotka przyśrodkowa jest narażona na częstsze urazy niż boczna, ze względu na ścisły związek z torebką stawową i przyczepy kostne, zmniejszające jej ruchomość. Po usunięciu łękotek (meniscektomii) pole kontaktu kości udowej z kością piszczelową ulega zmniejszeniu, przez co staw zużywa się szybciej. Dlatego w przypadku urazu powinno się dążyć do ich zszywania, ewentualnie możliwie oszczędnego usuwania, a w przypadku ich braku – przeszczepiania.

Jak uszkadzają się łąkotki?

Praktycznie rzecz ujmując, łąkotki mogą ulec urazowi w czasie każdego sportu, a u osób starszych nawet w czasie zwykłej, codziennej aktywności. Najczęstszy mechanizm urazu to nagły wyprost /przeprost kolana znajdującego się w częściowym zgięciu i rotacji.

Objawy

  • ból kolana po przyśrodkowej lub bocznej stronie na wysokości szpary stawowej
  • zablokowanie kolana
  • trzaski i przeskakiwania
  • obrzęk
  • zniekształcenie obrysu stawu
  • uciekanie kolana

Leczenie/Rehabilitacja

Po rozpoznaniu przez specjalistę (chirurg, ortopeda) uszkodzenia łąkotki należy podjąć decyzję, czy wymaga ona usunięcia, naprawy, czy też w ogóle wymaga leczenia. Usunięcie łąkotki powinno być rozważane jako ostateczność i o ile tylko są takie możliwości należy podjąć próbę naprawy.

Stosuje się fizykoterapię w celu przyspieszenia regeneracji tkanek oraz wprowadza kontrolowany ruch tak szybko, jak to możliwe. Stopniowo dodaje się ćwiczenia mające na celu przywrócenie prawidłowej ruchomości stawu, wzmocnienie mięśni, odzyskanie czucia głębokiego i tym samym kontroli stawu (trening propriocepcji). Na koniec włącza się elementy sportu uprawianego przez pacjenta.

rehabilitacja wrocław

Zakres usług

Umowy z NFZ w 2018 r.: Rehabilitacja, Rehabilitacja domowaOrtopedia, Neurologia, Chirurgia ogólna.

Pacjenci naszych poradni specjalistycznych mogą bezpłatnie korzystać z badań: EMG, RTG, USG.

REHABILITACJA


Kinezyterapia, Fizykoterapia, Masaże ...

PORADNIE SPECJALISTYCZNE


Ortopedyczna, Neurologiczna, Rehabilitacyjna, Chirurgii ogólnej ...

DIAGNOSTYKA


RTG, USG, EMG ...

UWAGA!

Prowadzimy indywidualne zajęcia korekcyjne dla dzieci i młodzieży. Leczymy skoliozy i wady postawy.

UWAGA!

Wolne miejsca w poradni chirurgii ogólnej. Natychmiastowa realizacja skierowań w ramach NFZ!

SUPER OFERTA!

25% upustu na zabiegi fizykalne!