ŁOKIEĆ – łokieć golfisty

Schorzenie to powstaje w wyniku przeciążenia grupy mięśni odpowiadających za zginanie palców i nadgarstka. Mięśnie te przyczepione są do kości po stronie przyśrodkowej, właśnie w okolicy łokcia, i dlatego w tym miejscu umiejscawia się ból. Pod wpływem przeciążenia rozwija się stan zapalny, w wyniku którego dochodzi do zmian zwyrodnieniowych tej grupy mięśni.
Po stronie przyśrodkowej stawu łokciowego znajduje się wystający guzek kostny, zwany nadkłykciem przyśrodkowym kości ramiennej, a poniżej niego miękki kanał, w którym przebiega nerw łokciowy. Chyba każdy zna uczucie “prądu do palców”, gdy mocno uderzymy w nerw łokciowy w pobliżu łokcia. Uprawiający sport bardzo często ulegają urazom, po których dochodzi do zrostów w kanale łokcia.

U kogo może wystąpić

Łokieć golfisty może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej dotyczy ludzi między 40 a 60 rokiem życia, dwa razy częściej mężczyzn niż kobiet. W 60 % przypadków choroba dotyczy dominującej ręki. Pod wpływem przeciążenia rozwija się stan zapalny, w wyniku którego dochodzi do zmian zwyrodnieniowych w obrębie przyczepu mięśni i pojawia się ból.

Na to schorzenie najczęściej narażeni są sportowcy: golfiści, ludzie grający w badmintona, squasha czy tenisa, ale również stolarze, krawcowe, osoby dużo pracujące na komputerze, mechanicy czy stomatolodzy. Pojawienie się łokcia golfisty mogą przyspieszać różnego rodzaju urazy kończyny górnej.

Objawy

  • ból w części kostnej wewnętrznej strony łokcia
  • brak siły w nadgarstku
  • ból po wewnętrznej stronie łokcia podczas mocnego ściskania przedmiotów
  • ból podczas zginania nadgarstka w dół do oporu
  • ból podczas obracania nadgarstka do wewnątrz (kciukiem w dół) do oporu
  • osłabienie siły mięśniowej stawu
  • sztywność w stawie łokciowym

Leczenie/Rehabilitacja

Odpoczynek jest bardzo ważnym elementem w procesie leczenia tego urazu. Łokieć golfisty może zagoić się szybko, nawet w ciągu dwóch tygodni, jednak możliwe jest także dłuższe utrzymywanie się jego objawów. Gdy objawy ustaną, istotna jest pełna rehabilitacja oraz wzmocnienie łokcia, a także postępowanie zgodnie z wytycznymi, które pomogą uniknąć wystąpienia tego urazu w przyszłości.

Zabiegi z zakresu fizjoterapii

Zakres usług

Umowy z NFZ w 2018 r.: Rehabilitacja, Rehabilitacja domowaOrtopedia, Neurologia, Chirurgia ogólna.

Pacjenci naszych poradni specjalistycznych mogą bezpłatnie korzystać z badań: EMG, RTG, USG.

REHABILITACJA

Kinezyterapia, Fizykoterapia, Masaż ...

PORADNIE SPECJALISTYCZNE

Ortopedyczna, Neurologiczna, Rehabilitacyjna, Chirurgii ogólnej ...

DIAGNOSTYKA

RTG, USG, EMG ...

UWAGA!

Prowadzimy indywidualne zajęcia korekcyjne dla dzieci i młodzieży. Leczymy skoliozy i wady postawy.

UWAGA!

Wolne miejsca w poradni chirurgii ogólnej. Natychmiastowa realizacja skierowań w ramach NFZ!

SUPER OFERTA!

25% upustu na zabiegi fizykalne!