KRĘGOSŁUP – dyskopatia

kręgosłup

Dyskopatia to szerokie pojęcie obejmujące schorzenia krążka międzykręgowego (z łac. discus intervertebralis). W większości przypadków jest to pierwszy z etapów choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Termin DYSKOPATIA odnosi się także do potocznej nazwy przepukliny krążka międzykręgowego. Polega na uwypukleniu jądra miażdżystego, które powoduje ucisk i drażnienie korzeni rdzeniowych, rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego.
Krążek pełni m.in. funkcje amortyzatora dla kręgów w kręgosłupie. Niestety, z wiekiem i w konsekwencji trwałych przeciążeń elastyczność krążków międzykręgowych maleje, a same struktury stają się podatne na uszkodzenia, które z kolei powodować mogą przemieszczenia się samego dysku. O ile w przypadku osób, które ukończyły 60 rok życia zmiany powstające w obrębie krążków międzykręgowych uznawane są za naturalną część procesu starzenia, to u pacjentów młodszych – uznaje się je najczęściej za patologię. Szacuje się, że blisko 30% osób w wieku od 30 do 50 lat spotkało się lub spotka z problemem dyskopatii.
Najczęściej zmiany powstają latami, a odczuwalne przez pacjenta dolegliwości nasilają się stopniowo. Zdarza się jednak, że opisywany problem ma nagły początek i jest związany np. z gwałtownym ruchem. Tą bolesną i wyniszczającą chorobę najczęściej zapowiadają właśnie bóle kręgosłupa – pospolite, codzienne, w pierwszej fazie niewzbudzające żadnych podejrzeń, bo kojarzone z niewyspaniem, nadwyrężeniem czy przepracowaniem.
Biorąc pod uwagę konsekwencje zaniedbania czy zignorowania pierwszych, jednoznacznych objawów dyskopatii (a więc uznając fakt, że nawet niewielka masa dysku wypchnięta dokanałowo może oddzielić się od reszty krążka) niezwykle istotne jest wczesne rozpoznanie i takie też podjęcie leczenia choroby. Terapia zastosowana w pierwszych stadiach schorzenia może mieć przebieg nieinwazyjny. Jednak gdy dysk wysunie się dokanałowo o ponad 10 milimetrów – jedynym skutecznym leczeniem jest operacja. Dlatego też ciągły ból o niewielkim stopniu nasilenia powinien być symptomem alarmującym o zakłóceniach mobilności w obrębie segmentu ruchowego kręgosłupa i przesunięciu dysku. Stan zapalny oraz uszkodzenie dysku odczuwane jako ból powodujący mrowienie należy natomiast traktować jako objaw wyraźnie wskazujący na dyskopatię. Dodatkowo warto też zwracać uwagę na ból kręgosłupa lokujący się najczęściej w obrębie kręgów szyjnych i lędźwiowych, osłabienie kończyn, niedowłady, drętwienia i osłabione odruchy ścięgniste.

Diagnostyka

Choroba powoduje charakterystyczne objawy kliniczne. Dla jej potwierdzenia wykonuje się:

  • RTG kręgosłupa w projekcji przednio-tylnej (AP) i bocznej
  • TK – tomografia komputerowa kręgosłupa
  • MRI – rezonans magnetyczny kręgosłupa

Objawy

  • ból w zajętym odcinku kręgosłupa, z promieniowaniem wzdłuż korzeni nerwowych
  • zaburzenia czucia powierzchniowego w postaci: drętwienia, parestezji, (w obrębie unerwienia przez uciśnięty nerw rdzeniowy)
  • niedowład, czyli osłabienie lub porażenie, czyli całkowite zniesienie siły mięśni. Po dłuższym okresie może powodować zanik mięśni (widoczne zmniejszenie obwodu np. uda)
  • osłabienie odruchów ścięgnistych – np. kolanowych, ze ścięgna Achillesa
  • objawy rozciągowe – nasilenie dolegliwości bólowych przez naciągnięcie uciśniętych nerwów ( objaw Lasegue’a, objaw Mackiewicza )

Leczenie/Rehabilitacja

Większość dolegliwości spowodowanych dyskopatią (ponad 90%) kwalifikuje się do leczenia nieoperacyjnego. Leczenie zachowawcze, w pierwszej kolejności, proponowane jest wszystkim tym pacjentom, u których nie doszło do przerwania ciągłości pierścienia włóknistego, bez względu na stopień jego uszkodzenia. W leczeniu zachowawczym, dużą rolę odgrywają metody z zakresu fizjoterapii (Mckenzie, PNF, Terapia manualna, Kinesiotaping). Na szczególną uwagę zasługują te spośród nich, które wymagają od pacjentów aktywności w procesie usprawniania i oparte są na działaniu bodźców mechanicznych oraz oferują pacjentom edukację w zakresie prawidłowych wzorców ruchowych.

Inne metody lecznicze:

Zakres usług

Umowy z NFZ w 2020 r.: Rehabilitacja, Rehabilitacja domowaOrtopedia, Neurologia, Chirurgia ogólna.

Pacjenci naszych poradni specjalistycznych mogą bezpłatnie korzystać z badań: EMG, RTG, USG.

Rehabilitacja Wrocław

Umowy z NFZ na rok 2019

 

⇒ Poradnia rehabilitacyjna - konsultacje lekarza rehabilitacji

⇒ Fizjoterapia ambulatoryjna (rehabilitacja w przychodni)

⇒ Fizjoterapia domowa (rehabilitacja w domu Pacjenta – tylko w obrębie miasta Wrocławia)

 

Rehabilitacja obejmuje:

 

⇒ Kinezyterapię (ćwiczenia indywidualne)

⇒ Fizykoterapię (krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki i inne)

⇒ Masaże lecznicze

 

Przyjmujemy również Pacjentów prywatnych (odpłatnie).

 

ortopeda wrocław

Umowa z NFZ na rok 2019 - poradnia ortopedyczna

 

Konsultacje i zabiegi ortopedyczne

 

Przyjmujemy również Pacjentów prywatnych (odpłatnie) - bez skierowania

 

Konsultacja - 130 zł

 

Konsultacja + USG - 130 zł

 

USG bioderek u niemowląt i dzieci - 130 zł

 

Możliwość rejestracji online

 

chirurg wrocław

Umowa z NFZ na rok 2019 - poradnia chirurgii ogólnej

 

Konsultacje i zabiegi chirurgiczne

 

Przyjmujemy również Pacjentów prywatnych (odpłatnie) – bez skierowania

 

Konsultacja - 100 zł

 

Nie przyjmujemy dzieci – tylko młodzież i osoby dorosłe

 

Możliwość rejestracji online

 

Świadczymy także usługi z zakresu torakochirurgii (chirurgii klatki piersiowej)

 

neurolog wrocław

Umowa z NFZ na rok 2019 - poradnia neurologiczna

 

Konsultacje neurologiczne

 

Nie przyjmujemy Pacjentów prywatnych (odpłatnie)

 

Nie przyjmujemy dzieci – tylko młodzież i osoby dorosłe

 

Możliwość rejestracji online

 

 

 

 

 

usg wrocław

Wykonujemy badania diagnostyczne w ramach NFZ i prywatnie:

√ USG – usg jamy brzusznej, stawów (w tym stawów biodrowych u niemowląt i dzieci), Doppler (przepływy), …,

√ RTG – rtg klatki piersiowej, kręgosłupa, stawów, …,

√ EMG – elektromiografia – badania przewodnictwa nerwowego – cieśń kanału nadgarstka, próba tężyczkowa, próba miastecznina, …,

√ Komputerowe badanie stóp – badanie stóp oraz dobór indywidualnych wkładek ortopedycznych.

 

Pacjenci ze skierowaniami z poradni Mult-Med (ortopedycznej, neurologicznej, chirurgicznej, rehabilitacyjnej) mogą korzystać z badań usg, rtg i emg bezpłatnie!

Uwaga! Wizyta podczas, której lekarz zleca badanie diagnostyczne (usg, rtg, emg) również musi być w ramach NFZ (nie może to być wizyta komercyjna).

 

rehabilitacja wrocław prywatnie
Umowa z NFZ

Nasze atuty

Kompleksowa rehabilitacja

Rehabilitacja kręgosłupa, rehabilitacja pourazowa, rehabilitacja neurologiczna, rehabilitacja dzieci – leczenie skolioz, NDT-Bobath, rehabilitacja domowa, rehabilitacja ambulatoryjna (w przychodni). Oferujemy pełny zakres usług fizjoterapeutycznych – kinezyterapia, fizykoterapia, masaże.

Nowoczesne metody terapeutyczne

Rehabilitacja w naszym ośrodku prowadzona jest w oparciu o uznane metody terapeutyczne: pnf, terapia manualna, mckenzie, ndt-bobath, kinesiotaping. Dotyczy to zarówno Pacjentów prywatnych jak i  tych, których rehabilitacja jest w ramach nfz.

Rejestracja online

Dzięki rejestracji online można na bieżąco sprawdzać wolne terminy do poradni specjalistycznych i diagnostycznych oraz rezerwować wizyty (w ramach nfz oraz odpłatnie).

Bezpłatna diagnostyka

Pacjenci posiadający skierowania wystawione przez lekarzy pracujących w naszym centrum medycznym mogą korzystać bezpłatnie z badań diagnostycznych – USG, RTG, EMG.

Atrakcyjne ceny

Oprócz świadczeń w ramach NFZ mamy również usługi odpłatne. Oferujemy bardzo atrakcyjne ceny i promocje na zabiegi rehabilitacyjne.

Certyfikat ISO

Mając na uwadze ciągłą poprawę jakości udzielanych świadczeń w centrum medycznym Multi-Med wdrożono system zarządzania jakością zgodny z międzynarodową normą ISO 9001: 2009.

UWAGA!

Prowadzimy indywidualne zajęcia korekcyjne dla dzieci i młodzieży. Leczymy skoliozy i wady postawy.

UWAGA!

Wolne miejsca w poradni chirurgii ogólnej. Natychmiastowa realizacja skierowań w ramach NFZ!

SUPER OFERTA!

25% upustu na zabiegi fizykalne!