Przychodnia rehabilitacyjna Multi-Med

KOSTKA I STOPA

zerwanie ścięgna Achillesa


Ścięgno Achillesa (ścięgno piętowe) jest największym i najmocniejszym ścięgnem człowieka, łączącym mięśnie łydki z piętą. Mięśnie te (płaszczkowaty i brzuchaty łydki) podczas skurczu pociągają za ścięgno powodując podeszwowe zgięcie w stawie skokowym. Dzięki niemu możemy się wspiąć na palce, uprawiać biegi, sprinty, skoki czy też wspinać się.

Zerwanie ścięgna Achillesa może nastąpić w wyniku urazu pośredniego (podczas gwałtownego skurczu ścięgna, np. podczas skoku, nagłego startu do biegu) i bezpośredniego (nagłe uderzenie w napięte ścięgno, np. kopnięcie).
Do zerwania ścięgna Achillesa dochodzi przede wszystkim w ścięgnach zmienionych chorobowo, tj. po przewlekłych stanach zapalnych lub u sportowców, u których przez długi czas przeciążenia powodowały mikrourazy.

Objawy

  • intensywny, ostry ból
  • słyszalny trzask w momencie zerwania
  • narastający w czasie obrzęk okolicy ścięgna
  • wylewy podskórne
  • palpacyjnie wyczuwalna przerwa w przebiegu ścięgna
  • osłabienie zgięcia podeszwowego stopy
  • niemożność stania na palcach

W przypadku częściowego zerwania objawy nie są charakterystyczne. Pojawia się ból i obrzęk oraz różnego stopnia utrata funkcji i mogą symulować objawy ostrego zapalenia ścięgna Achillesa. Badanie USG, pozwala jednoznacznie potwierdzić i ocenić rodzaj i stopień uszkodzenia.

Leczenie/Rehabilitacja

Jeśli dojdzie do całkowitego zerwania ścięgna Achillesa leczenie jest wyłącznie operacyjne i polega na zszyciu uszkodzonego ścięgna. Następnie kończyna jest unieruchamiana w gipsie udowym, w zgięciu w stawie kolanowym i podeszwowym zgięciu stopy na 4 tyg., a następnie w gipsie podudziowym w neutralnym ustawieniu stopy na kolejne 2 tyg. Po zdjęciu opatrunków gipsowych konieczne jest stosowanie fizykoterapii, która pozwoli na szybszy powrót na normalnej aktywności.
W przypadku częściowego urwania ścięgna (potwierdzonego badaniem USG), w podeszwowym zgięciu stopy przez okres 6 tyg., wdrażamy fizykoterapię (krioterapia, laseroterapia) lub leczymy operacyjnie w zależności od wielkości uszkodzenia.

Schorzenia ścięgna Achillesa należą do częstych schorzeń u ludzi aktywnych fizycznie. Wymagają one szybkiego leczenia, gdyż nieleczone prowadzą do dysfunkcji stawu skokowego oraz osłabienia mięśnia brzuchatego łydki. U sportowców powodują wyraźne ograniczenie możliwości treningu i nieleczone mogą być przyczyną zakończenia wczesnej kariery sportowej.

Multi-Med Sp. z o.o.        
Ul. Sienkiewicza 110        
50-348 Wrocław        

Tel. (71) 798 99 41
Fax (71) 798 99 42
Zapraszamy: Poniedziałek - Piątek, od godziny 08:00 do 19:00
  © 2007 Multi-Med Sp. z o.o.